Domowe borowiki na Twoim parapecie. Instrukcja krok po kroku jak je samodzielnie wyhodować. Moje już rosną.
Domowe borowiki, to pomysł jak wyhodować tego rodzaju grzyby w domowym zaciszu i cieszyć się ich aromatem i smakiem przez cały rok.
Jeśli jesteś zapalonym grzybiarzem, las i jego dobrodziejstwa nie jest Ci obcy, wiesz doskonale, że znalezienie borowika graniczy czasem z cudem. Pamiętaj jednak, że borowiki możesz wyhodować samodzielnie w zaciszu swojego domu, na swoim parapecie.
Borowiki można wyhodować zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie czemu często przeciwstawiają się grzybiarze.
Jednak nie ma nic lepszego niż borowikowy dodatek do zupy, sosu, czy nawet gulaszu. Zatem podpowiem Ci jak się zabrać do domowej hodowli borowika.
Sezon na tego rodzaju grzyby zaczyna się w lipcu i kończy w październiku, w tym okresie należy znaleźć przynajmniej jeden lub dwa borowiki w lesie. Grzyby mogą być stare, grunt żeby były dojrzałe. W kapeluszu borowika znajdziemy największa ilość zarodników, które znajdują się w uśpieniu i jest bez wartości, jednak jeśli pobudzimy te zarodniki wówczas będziemy mieli to na czym nam zależy.
Na pobudzenie zarodników może mieć wpływ wiele czynników, a przykładem może być choćby jedzenie borowika przez zwierzę, gdy trafi on do jego żołądka wówczas zaczyna się proces fermentacji, zarodniki zostają pobudzone, a gdy zostaną wydalone i dostana się do gleby, zaczynają odżywiać grzybnię.
Patrząc na ten przykład nic dziwnego, że znalezienie borowika w lesie jest niezwykle trudne. Inaczej dzieje się w przypadku domowej hodowli tego grzyba, ponieważ do gleby trafiają tylko te najbardziej odpowiednie zarodniki, z których w stu procentach wyrosną grzyby. Pobudzanie zarodników znajdujących się w kapeluszach borowików, nie należy do skomplikowanych.