Twoje łyżki i widelce mogą błyszczeć jak nowe – Oto domowy sposób, jak to osiągnąć.

W domu łatwo jest czyścić łyżki i widelce! Wyczyścić domowe łyżki z nalotu może każdy. Najczęściej brązowy nalot na łyżkach pojawia się od kawy i herbaty, ale nie jest łatwo się go pozbyć.

Nalot na łyżkach (pociemniałe łyżki) to nieprzyjemny widok. Dlatego zawsze warto utrzymywać sztućce w czystości. Skupimy się na czyszczeniu łyżek wykonanych ze stali nierdzewnej.

Aby łyżki i widelce świeciły jak nowe, potrzebne są proste składniki. Jestem pewna, że każdy znajdzie je w kuchni:

  • Folia
  • Sól – 1 łyżka z górką (niejodowana)
  • Soda – 1 łyżka z górką
  • Wrząca woda – maksymalnie 1,5 l

Potrzebne są również sztućce – łyżki, widelce, noże. Aby wyczyścić stal nierdzewną, potrzebujemy świeżo ugotowanej wody (od 1 do 1,5 litra) i głębokie naczynie. Na dnie garnka umieszczamy warstwę folii, na której kładziemy sztućce. Następnie wsypujemy po 1 łyżce soli i sody. Nie wiem, jaką rolę spełnia folia w tej metodzie, ale bez niej nie działa.

 

Po wsypaniu soli i sody, uwaga: używaj zwykłej soli, niejodowanej i bez dodatków. W przeciwnym razie na łyżkach może pojawić się trudna do usunięcia biała powłoka! Gdy woda się zagotuje, zalewamy nią sztućce. Soda zacznie intensywnie reagować, dlatego ważne jest użycie głębokiego naczynia.

Zalewamy wrzątkiem i gotujemy mieszając przez 5-10 minut. Jeśli sztućce są bardzo brudne, gotowanie wydłużamy do 15 minut. Nalot „herbaciany” na łyżkach zniknie lub znacznie zmięknie. Następnie ostrożnie myjemy łyżki gąbką z odrobiną sody. Po umyciu, koniecznie wytrzeć łyżki i widelce suchym ręcznikiem.

To wszystko! Sztućce będą błyszczeć jak nowe!

error: Treść zabezpieczona !!