Prosty sposób na domowy jogurt z mleka, który ma neutralny smak, a oprócz tego wyróżnia się gęstą i przyjemną konsystencją.

Jogurty, które kupujemy w sklepach nie zawsze dobrze smakują.

Poza tym często są pełne sztucznych dodatków, które nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie jogurtu w domu, ze sprawdzonych produktów. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych urządzeń, ani wymyślnych, trudnych do zdobycia składników.

Oto nasza propozycja, jak zrobić domowy jogurt mleczny. Potrzebujesz tylko mleka, drożdży, większego garnka oraz trzech słoików (o pojemności 1,5 l), by uzyskać delikatny, kremowy jogurt, który smakiem przewyższa sklepowych konkurentów.

Składniki

  • 5 litrów mleka
  • 3 łyżeczki świeżych drożdży

Przygotowanie

Dla otrzymania pysznego, gęstego jogurtu kluczowy jest wybór odpowiedniego mleka. Możesz oczywiście kupić je w sklepie, ale w tym przypadku warto postawić na świeże mleko z lokalnego ryneczku lub też kupione bezpośrednio u gospodarza.

Wyjmij wcześniej mleko z lodówki, aby w czasie przygotowywania miało temperaturę pokojową. Wlej je do garnka i gotuj aż zacznie wrzeć. Pozostaw je jeszcze na kuchence na około 15 minut. Gorące mleko przelej do słoików do przestudzenia. Nie powinno ono jednak wystygnąć całkowicie, ale mieć temperaturę około 45 stopni.

Z każdego słoika odlej do osobnych miseczek po około łyżce mleka i dodaj do nich drożdże. Dokładnie wymieszaj zawartość każdej miski, a następnie przelej z powrotem do słoików. Teraz zamieszaj mleko w słoikach, by rozprowadzić po nim drożdże.

Na koniec przykryj słoiki ręcznikiem papierowym i zakręć je. Pozostaw słoiki na noc w temperaturze pokojowej, przykryte kocem lub ręcznikiem. Rano możesz już jeść jogurt, pamiętaj jednak, by przechowywać go w lodówce. Smacznego!

error: Treść zabezpieczona !!