Jak dbać o stopy. Oto kilka cennych rad polecanych przez moją kosmetyczkę. Pielęgnacja stóp krok po kroku

W dzisiejszym zabieganym świecie potrzeba wytchnienia jest ogromna.

Trzeba zadbać czasem o należną chwilę spokoju, znaleźć sobie przestrzeń, w której nasz organizm się nieco zregeneruje. Niezbędne są momenty, w których rozluźnieni możemy „naładować baterie” do dalszych wysiłków.

Troszcząc się o psychikę, nie możemy zapomnieć o częściach ciała, które dosłownie noszą nas tam, dokąd zmierzamy w swej codzienności – o stopach.

Narażone na mnóstwo uszkodzeń i dyskomfort, po prostu muszą być zadbane. Brak troski o nie może spowodować choroby i przykre dolegliwości, które spowolnią nasz rytm życia i wpędzą jeśli nie w ból, to przynajmniej w dyskomfort. Warto więc regularnie poświęcać chwilę na pielęgnację stóp, by nie mierzyć się potem z konsekwencjami zaniedbania. 

Jak o nie dbać? Jest na to kilka sposobów.

Nawilżenie – wieczorne rytuały

Przynajmniej raz w tygodniu warto moczyć stopy – urządzić im SPA w ciepłej wodzie z olejkami, solą kuchenną lub naparem ziołowym. Przynajmniej kwadrans takiej „kąpieli” zapewni nam piękne stopy i gładkie pięty. Z pomocą peelingu lub pumeksu możemy zdjąć z nich warstwę martwego naskórka.

Istotne są także kremy. Warto postawić na takie z dobrymi składnikami nawilżającymi, jak na przykład gliceryna, lecytyna, wazelina i podobne. Unikajmy jednak okolic między palcami, by nie rozwinęła się grzybica.

Suchość – troska na co dzień

Kontrast między powyższymi pojęciami jest tylko pozorny. Gdy w czasie kąpieli i pielęgnacji troszczymy się o nawilżenie, to na co dzień powinniśmy zapewniać stopom suche, komfortowe warunki, oraz ubrania i obuwie zapewniające swobodny przepływ powietrza.

Można tego dokonać przez dobór obuwia z naturalnych materiałów, dokładne wycieranie stóp po kąpieli oraz przez unikanie noszenia przez wiele dni jednej pary butów.

Masaż stóp – przyjemność dla ciała

Jest to wyjątkowo przyjemna forma pielęgnacji. Po długim dniu warto dać odpocząć stopom, masując je dłońmi, lub zaopatrując się w specjalny masażer.

Sprawdzi się także do tego zwykła piłeczka do golfa, tenisa lub inna, podobnych rozmiarów. Wystarczy całą stopą ją przetaczać na przykład po podłodze.

Paznokcie – wizytówka pielęgnacji

Sposób naszej troski o higienę i zdrowie manifestowany jest przede wszystkim na paznokciach. Widać to zwłaszcza latem, gdy chodzi się w klapkach, sandałach lub boso. Nie zwalnia to jednak z obowiązku troski o stopy zimą, gdyż skutki zaniedbań zazwyczaj długo się usuwa.

Jeśli czujesz ból stopy w okolicach paznokcia, jest prosty sposób, by złagodzić dolegliwości:

  • mocz stopy co najmniej kwadrans w wodzie z dodatkiem soli;
  • unieś lekko paznokieć z pomocą nici dentystycznej;
  • spryskaj go płynem antyseptycznym i owiń bandażem.

Zabieg ten powtarzaj tak długo, aż zniknie uczucie dyskomfortu. Jeśli ból jednak nie mija, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Stosując się do powyższych porad, sprawisz, że stopy będą Ci wdzięczne.

Poświęcając czas na pielęgnację, zrelaksujesz ponadto cały organizm i zatroszczysz się o siebie. Zadbane stopy pomogą Ci nadążać za tempem dzisiejszego świata, nie wyrzucając Cię z obiegu przez ból czy dyskomfort.

error: Treść zabezpieczona !!