Pozbądź się komarów w kilka minut – skuteczne domowe sposoby

Z pewnością przytrafiły ci się takie sytuacje – chcesz spędzić letni wieczór relaksując się na zewnątrz albo po prostu położyć się po ciężkim dniu i spać przy otwartym oknie, ale komary szybko niszczą twoje plany.

Ci nieproszeni goście swoim irytujący brzęczeniem psują przyjemne chwile odpoczynku, a dodatkowo zostawiają po sobie pamiątki w postaci swędzących ukąszeń. Jak uniknąć takich sytuacji i odstraszyć komary? Masz już zamontowane siatki zabezpieczające czy moskitery, ale nie do końca chronią one przed natrętnymi owadami?

Nie chcesz korzystać z chemicznych preparatów? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i przygotuj skuteczne pułapki, dzięki którym komary nie będą cię już niepokoić. Te domowe sposoby najlepszy efekt dają stosowane w pomieszczeniach, możesz także wypróbować je poza domem, np. na tarasie czy w altanie.

Butelkowa pułapka na komary

Do przygotowania tej pułapki potrzebujesz:

  • pustej butelki o pojemności 1,5l (np. po wodzie mineralnej)
  • 2 łyżek cukru
  • 1 łyżeczki suszonych drożdży
  • 1 szklanki ciepłej wody
  • kawałka ciemnego materiału, folii lub gazety

Odetnij górną część butelki na mniej więcej 1/3 jej wysokości.

Następnie wlej do niej ciepłą wodę – nie powinna być ona zbyt gorąca. Do wody wsyp cukier i mieszaj aż się rozpuści. Dodaj drożdże, wymieszaj dokładnie.

Odcięta górną część butelki włóż do części z dnem, szyjką do wewnątrz.

Aby konstrukcja była stabilniejsza, możesz ją skleić. Tak przygotowaną pułapkę owiń lub oklej od zewnątrz materiałem, gazetą albo folią.

Gotową pułapkę ustaw w zacienionym i osłonionym od wiatru miejscu. Zapach fermentujących drożdży oraz brak światła zwabią komary do pułapki. Nie będą one w stanie się z niej wydostać, gdyż otwór jest zbyt wąski, a ściany butelki zbyt lepkie.

Butelkowa pułapka działa przez kilka dni – od 5 do 7. Po upływie tego czasu należy wymienić ją na nową.

Ten typ pułapki sprawdzi się również przeciwko innym dokuczliwym owadom, np. szerszeniom, muchom lub muszkom owocowym. W tym celu do wody w butelce należy wrzucić pokrojone owoce albo dodać łyżkę miodu czy słodkiego dżemu. Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie kawałków owoców, zwróć uwagę, by nie były one w całości zanurzone. Z takiej pułapki korzystaj przez maksymalnie 2 tygodnie.

Alpa Francówka przeciwko komarom

Inną sztuczką, która zniechęci komary do wizyt w twoim domu jest pułapka z dodatkiem Alpy Francówki. Użycie tej ziołowej mikstury na bazie alkoholu to znany od lat sposób na odstraszenie komarów bez większego wysiłku.

Do średniej wielkości, dość płytkiej miski wlej 1 litr Alpy Francówki. Odstaw ją w miejsce, w którym nie będzie ci przeszkadzać. Taka pułapka może być pozostawiona nawet przez miesiąc albo dwa. Nawet, jeśli mikstura nabierze brązowego koloru, nie ma powodu do obaw, gdyż nie wpływa to na skuteczność jej działania.

Miseczki z Alpą Francówką warto rozstawić we wszystkich pomieszczeniach w domu. Można wtedy ze spokojem otwierać drzwi i okna, nie martwiąc się o to, że natychmiast pojawią się komary czy inne owady. Co jakiś czas należy zajrzeć do miseczek z Alpą – gdy w znaczącej ilości odparowała, powinno się uzupełnić niedobór.

Pułapka z wykorzystaniem Alpy to świetna alternatywa dla chemicznych środków owadobójczych oraz innych metod walki z komarami – koniecznie wypróbuj!

error: Treść zabezpieczona !!