Stare sposoby naszych babek na pozbycie się natrętnych insektów bez konieczności montowania w oknach gęstych siatek.

W sezonie wiosenno-letnim muchy potrafią być prawdziwym utrapieniem. Ich brzęczenie potrafi spędzać sen z powiek, a obecność much wśród żywności, zwłaszcza mięsa, może prowadzić do jej zanieczyszczenia.

Próby zwalczania tych szkodników metodami chemicznymi, z wykorzystaniem sprayów przeciwko owadom, mogą również być niebezpieczne dla zdrowia człowieka ze względu na substancje chemiczne w nich zawarte. Na szczęście istnieją pewne stare, domowe sposoby, które pomogą w łatwy sposób pozbyć się much bez żadnego ryzyka.

Goździki na owady

Stosowanie mikstury z goździków odstrasza nie tylko muchy, ale również mole i inne owady. W celu jej przygotowania należy zalać 15-20 sztuk goździków gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia. Miski z goździkową miksturą ustawiamy na parapetach i przed drzwiami balkonowymi, pilnując, aby goździki były stale zanurzone w wodzie. Alternatywnie wodę z goździkami można stosować jako spray przeciwko owadom, spryskując nią framugi okien i inne miejsca, w których muchy wpadają do naszego domu.

Pachnący sposób na muchy

Ta domowa metoda nie tylko odstraszy owady, ale również sprawi, że w naszym domu panować będzie piękny zapach. Do przygotowania naturalnego sprayu na muchy używamy pokrojonej cytryny i 10 goździków, które należy gotować w ok. 300 ml wody przez 5 minut.

Następnie dodajemy do wody pęczek lawendy, kilka kropli oliwy z oliwek i łyżeczkę oleju alpejskiego. Tak przygotowanym sprayem możemy opryskiwać wnętrza domów, okolice okien i balkonów, aby chronić się przed owadami i zapewnić sobie przepiękny, lawendowy zapach.

Ocet przeciwko muchom

Muchy nie znoszą zapachu octu, dlatego świetnie sprawdza się on w walce z tymi owadami. Mycie okien i framug octem skutecznie odstraszy muchy, sprawiając, że przestaną one wpadać do naszego mieszkania. Alternatywnie można wlać niewielką ilość octu do kubka lub miseczki, przykryć folią i zrobić kilka otworów. Takie stacjonarne odstraszacze ustawiamy na parapetach i przed drzwiami balkonowymi, aby chronić się przed muchami.

Świetnie sprawdza się również połączenie goździków z octem. Wystarczy nalać do spryskiwacza ocet i wodę w proporcjach 1:1 i dodać około 20 kropli olejku goździkowego. Tak przygotowanym sprayem można opryskiwać balkony, okolice okien i tarasy, aby chronić się przed muchami.

Rośliny odstraszające muchy

Właściwości odstraszające muchy posiadają również niektóre rośliny. Kwiaty takie jak pelargonie, mięta pieprzowa i goździk siny skutecznie chronią przed muchami i muszkami ze względu na swój silny zapach. Jednocześnie pięknie prezentują się one w doniczkach i skrzynkach. Cięte kwiaty można również układać na parapecie i za oknem, aby odstraszyć szkodniki.

Połączenie cytryny i goździków

Naturalnym sposobem na odstraszenie much jest połączenie cytryny i goździków. Cytrynę należy przekroić na pół i wbić goździki w miąższ. Taki środek na owady jest od razu gotowy do użycia – cytrynę z goździkami wystarczy postawić na parapecie, aby chronić się przed muchami i innymi owadami. Właściwości odstraszające tego specyfiku utrzymują się przez 2 tygodnie, po upływie których konieczne jest przygotowanie go od nowa.

Połączenie cebuli i goździków

Innym znanym repelentem na muchy, wywodzącym się z Hiszpanii, jest cebula z goździkami. Zapach cebuli jest drażniący nie tylko dla ludzi, ale również dla much, komarów i wielu innych owadów. Jeśli połączyć właściwości odstraszające cebuli z właściwościami goździków, otrzymamy wyjątkowo skuteczny specyfik.

Wyjątkowo dobrze sprawdzą się tutaj młode cebule, których aromat jest znacznie mocniejszy i tym samym lepiej działa na owady. Podobnie jak w przypadku połączenia cytryny z goździkami, cebulę należy pokroić i pojedynczo wbić w nią goździki.

Następnie zawieszamy ją w oknie lub układamy na talerzyku przekrojoną częścią na zewnątrz. Tak silne zapachy sprawiają, że owady czują się zdezorientowane i instynktownie uciekają od ich źródła. Ustawienie cebuli i goździków w strategicznych miejscach skutecznie chroni więc dom przed muchami, komarami i innymi szkodnikami.


error: Treść zabezpieczona !!