Najlepszy sposób na kleszcze, jaki znam – a do tego niezwykle tani.

Ciepłe dni zachęcają nas do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Możemy się tam jednak spotkać z jednym z najniebezpieczniejszych mieszkańców łąk – kleszczem. Najlepiej podjąć wszelkie kroki zaradcze, aby ochronić się przed tymi niewielkimi, lecz groźnymi istotami.

Co dobrze wiedzieć na początek?

Podstawową ochroną przed kleszczami jest zakładanie długich spodni i noszenie bluzek z rękawem. Im mniej naszej skóry pozostaje odsłonięte, tym jesteśmy bezpieczniejsi. Dobrze jest także trzymać się z daleka od wysokich traw oraz krzewów, ponieważ są to naturalne siedliska kleszczy. Natomiast po powrocie do domu musimy obejrzeć całe swoje ciało, by upewnić się, że nigdzie nie przyczepiły się te insekty.

Trik, który ochroni Cię przed kleszczami

Będziesz potrzebować jedynie olejku eterycznego i zwykłej rolki do ubrań. Na dłoniach rozprowadź niewielką ilość olejku, a następnie umieść go na powierzchni rolki. Kleszcze mają niezwykle wyczulony węch, a nawet niewielkie ślady niektórych olejków są dla nich tak nieprzyjemne, że wolą trzymać się z daleka.

Tak niewielka ilość olejku nie sprawi, że Twoje ubrania będą pokryte tłustymi plamami. Wystarczy jednak, by ochronić Cię skutecznie przed kleszczami. Przed wyjściem przetrzyj swoje ubrania rolką, zwracając szczególną uwagę na dekolt oraz dolną część spodni. Musisz pamiętać również o tym, by dobrać właściwy olejek. Nie każdy stanowi bowiem odpowiednią ochronę.

Olejek eukaliptusowy

Nadaje się do użytku samodzielnie, lecz cuda sprawia dopiero po połączeniu go z olejkiem z trawy cytrynowej. Ta kombinacja to pogromca kleszczy!

Olejek cytrynowy

Olejek cytrynowy jest często wykorzystywany w przeróżnych środkach, mających uchronić nas przed ukąszeniami kleszczy.

Olejek miętowy

To jedna z najskuteczniejszych substancji. Wykazuje niezwykłą toksyczność dla owadów.

Olejek lawendowy

Tak samo jak potrafi zrelaksować ludzi i ukoić ich skołatane nerwy, tak kleszcze nie mogą go znieść. Podobnie muchy i komary.

Trawa cytrynowa

Jej silny zapach drażni kleszcze oraz pchły. Ten oraz inne olejki skutecznie odstraszają zarówno kleszcze, jak i komary. Wszystkie podane powyżej olejki można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia własnego repelentu w spreju.

Nadadzą się do tego również:

  • geranium,
  • olejek goździkowy,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek majerankowy,
  • olejek bazyliowy.

Jak przygotować odstraszacz w spreju?

Naturalne sposoby działają często lepiej niż sklepowe produkty. Przygotuj zatem swój własny odstraszacz insektów.

Składniki:

  • 2 łyżeczki spirytusu salicylowego,
  • 2 łyżeczki olejku.

Jak przygotować?

Podane składniki połącz ze sobą i przelej do butelki z atomizerem. W kilkugodzinnych odstępach spryskuj swoje ciało, by zachować jak najwyższą ochronę.


error: Treść zabezpieczona !!