Sklepowe nie mogą się z nimi równać. Pachnący, pyszny ogórek prosto z Twojego parapetu.

Pachnący, pyszny ogórek wyrwany prosto z ogrodu sprawia swoim smakiem każdemu wielką przyjemność. Sklepowe nie mogą się z nimi równać. Niestety nie każdy ma swój ogródek…

Nie masz swojego ogródka, a marzysz o wspaniałych, soczystych i pachnących ogórkach, które nie są pryskane? Własnoręcznie wyhodowane ogórki nie mogą równać się z tymi, które kupujemy w sklepie.

Ostatnimi czasy można zauważyć ciekawy trend, sadzenie ziół i warzyw we własnym zaciszu. Tak naprawdę wystarczy mieć parapet, na którym można poustawiać doniczki. Czy wiesz, że przy odpowiednim zaplanowaniu i pielęgnacji, można cieszyć się świeżymi ogórkami przez cały rok?

Znasz nowy sposób uprawy ogórków we własnym domu? Jest to uprawa na wodzie, która jest tak wspaniała, że pozwoli nawet na to, aby nie martwić się o  podlewanie plonów.

Ogórki na wodzie

No to zaczynamy! Potrzebujesz:

 • duże wiadro o pojemności ok. 20 litrów,
 • małe wiadro o pojemności ok. 5 litrów, mniejsze o ponad połowę od dużego wiadra,
 • plastikowa osłona od 10 litrowego wiadra, np. po kiszonej kapuście.
 • nożyk, bądź nożyczki do plastiku,
 • wiertarka z wiertłem 8 lub 10,
 • butelka po wodzie 0,5 litra lub konewka,
 • stara syntetyczna koszulka,
 • sznurek,
 • ziemia ogrodowa,
 • ziemia kokosowa,
 • sadzonki ogórków

 Przygotowanie:

Weź mniejsze wiadro, wytnij w nim dno i wywierć kilka otworów po bokach w przypadkowych miejscach. Umieść je w środku dużego wiadra. Denko można wyrzucić do żółtego pojemnika, już się nam nie przyda.

Teraz będzie Ci potrzebna plastikowa osłona, w której trzeba wywiercić około 15 otworów. Średnica osłonki powinna pasować do małego wiadra, tak aby leżała stabilnie.

W dużym wiadrze wykonaj otwór trochę niżej niż osłona. Średnica otworu powinna mieć szerokość szyjki od butelki, którą sobie przygotowałeś. W tym miejscu można też zamontować konewkę. Wybór należy do Ciebie.

Butelkę należy pozbawić dna, górę zgnieść w ten sposób, aby szyjka przylegała do jednej ze ścian butelki. Teraz wkręć ją we wcześniej wykonany otwór. Zrób dziurkę w korku np. ciepłym gwoździem i zakręć butelkę.

Teraz odmierz sznurek i potnij go na kawałki. Sznurek powinien mieć długość dużego wiadra plus 3 centymetry. Starą koszulkę potnij w paski. Nie muszą być równe. Paski i sznurki wsadź w dziury wykonane w pokrywie, tak jak pokazuje zdjęcie poniżej.

Załóż pokrywkę i połóż resztę syntetycznej koszulki po bokach. Teraz wiadro napełnij ziemią. Można użyć zwykłej ziemi z ogrodu lub specjalnej do ogórków.

Można też dodać do ziemi 100 g popiołu i 500 ml obornika, wtedy ogórki będą lepiej rosły. Wszystko dokładne wymieszaj. Wypełniając wiadro ziemią, trzymaj liny prosto.

Na środku wiaderka, wsadź sadzonkę. Dobrze podlej ogórki, dbaj o to by ziemia była zawsze wilgotna. Dzięki butelce czy konewce podlewanie nie jest wymagane, bo nasza roślina będzie otrzymywać wilgotność od dołu. Dno wiadra należy napełnić przez butelkę.

Górę można posypać ziemią kokosową, która nie pozwala na erozję wilgoci. Górna warstwa ziemi przy sadzonce nie wyschnie. Gotowe!

error: Treść zabezpieczona !!