Niezastąpiony nawóz do truskawek – Pod koniec kwietnia wlej pół litra tego cudu pod każdą roślinę, to wszystko.

Niezastąpiony nawóz do truskawek

Chciałbyś, żeby uprawiane przez ciebie truskawki były jeszcze większe i smaczniejsze? Zamierzasz przy tym wykorzystywać w pełni naturalne rozwiązania, bez sztucznych chemicznych dodatków? Trafiłeś w miejsce idealne dla ciebie, bo właśnie tutaj dowiesz się, jak przygotować prawdziwą bombę witaminową.

Nawóz do truskawek

Przetestowaliśmy mnóstwo specyfików przeznaczonych do uprawy truskawek, jednak większość z nich nie spełniała naszych oczekiwań. Z tego powodu postanowiliśmy samodzielnie opracować mieszankę, która byłaby skutecznym substytutem syntetycznych nawozów.

Naszą odżywkę można wykonać w domowych warunkach za niewielką cenę, pozostając przy tym w zgodzie z duchem ekologii. Nie trzeba dodawać żadnych innych specyfików, żeby rośliny wyrastały na jeszcze większe i smaczniejsze niż wcześniej.

Przygotowanie

Składniki

Do wykonania odżywczego nawozu do truskawek potrzebne będą następujące składniki:

  • 1 litr gorącej wody,
  • 50 g świeżych drożdży lub 1 łyżeczka suszonych drożdży,
  • 1 łyżka cukru.

Wykonanie

  1. Najpierw należy wymieszać drożdże z cukrem i pozostawić w ten sposób otrzymaną mieszaninę na jeden dzień.
  2. Następnie trzeba rozcieńczyć mieszankę wodą w stosunku 1:5 (co oznacza, że np. na jedną szklankę odżywki przypada 5 szklanek wody).
  3. Powstały roztwór należy wylać na truskawki, przy czym zalecana porcja wynosi po pół litra na jedną roślinę.

Otrzymana według powyższego przepisu mieszanina powinna wystarczyć ci na około 10 krzaków truskawek. Pamiętaj, że powinno stosować się odżywkę na przełomie kwietnia i maja z tego powodu, że wówczas nawożenie jest najbardziej efektywne, a korzenie uprawianych truskawek są nieustannie dożywiane.

Inne sposoby na nawożenie truskawek

Poszukujesz nieco innych sposobów na nawożenie swoich upraw? Zastanawiasz się, jakie domowe produkty mogą posłużyć za doskonałą odżywkę dla truskawek? Niektóre propozycje mogą cię zdziwić, ale zapewniamy, że wszystkie są warte wypróbowania.

Nawóz ze starego chleba

Znajdujące się w pieczywie drożdże pełnią niezastąpioną rolę w uprawie truskawek – poniekąd przypominają zastrzyk energii i tworzą doskonałe podłoże do wzrostu oraz rozwoju roślin. Dzięki obecności tych grzybów owoce będą większe, bardziej soczyste, a ziemia dodatkowo zakwaszona.

Do stworzenia domowej mieszanki zawierającej drożdże wystarczy stary, wysuszony już chleb. Należy zalać go wodą do tego stopnia, że nie będzie unosił się na powierzchni cieczy, a następnie pozostawić go na okres od 6 do 10 dni (czyli na czas fermentacji). Po tej fazie trzeba rozcieńczyć otrzymany roztwór wodą, w stosunku 1:10 (np. 1 szklanka roztworu, 10 szklanek wody)

Kwaśne mleko

Ponieważ produkty spożywcze wykonane na bazie kwaśnego mleka (np. kefir) korzystnie wpływają na wzrost i rozwój roślin, można bez przeszkód je stosować w kontekście nawożenia truskawek. Przykładowo: możesz wlać wodę i mleko do spryskiwacza, a następnie zaaplikować tak wykonaną mieszankę na krzaki truskawek, aby wyeliminować znajdujące się na nich roztocza czy mszyce.

Z kolei, aby stworzyć lekko kwasowe środowisko (takiego potrzebują rośliny, żeby ich owoce rosły szybciej), spróbuj zmieszać kwaśne mleko z obornikiem, humusem oraz z popiołem drzewnym.

Obornik drobiowy

Dobrym źródłem azotu dla roślin jest obornik drobiowy. Bez tego pierwiastka chemicznego twoje uprawy truskawek będą niewielkie, a owoce prawdopodobnie nie ucieszą twojego podniebienia soczystym sokiem. Jeśli jesteś posiadaczem obornika, możesz skorzystać z jego dobrodziejstwa i rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:10 (tak duże rozcieńczenie jest konieczne, żeby nie przypalić krzaków truskawek).

Otrzymaną w ten sposób mieszaninę należy pozostawić na minimum trzy dni do odstania, a następnie zaaplikować na uprawy. Ważne jest, aby zaprzestać polewania roślin w momencie, gdy zaczną kwitnąć.

Pokrzywa

Podobnie jak w przypadku obornika drobiowego, doskonałym źródłem azotu (i potasu) dla truskawek jest pokrzywa. Dzięki tym solom mineralnym twoje uprawy będą rosły jeszcze szybciej, a dodatkowo zyskasz ochronę przed szkodnikami.

Do wykonania skutecznego preparatu wystarczy, że przygotujesz wiaderko wody i wiadro pokrzywy (stosunek pokrzywy do wody wynosi 1:20), wymieszasz składniki dwa razy dziennie i będziesz wylewać na uprawy.


error: Treść zabezpieczona !!