Uzdrowi wzrok, stawy i żołądek, a masz go na wyciągnięcie ręki: Ten kwiat spadł nam z nieba.

Aksamitki to popularne i bardzo mało wymagające rośliny, które warto mieć w ogrodzie. Są bardzo przydatne nie tylko dla Twoich klombów, ale także dla Ciebie.

Te popularne rośliny jednoroczne mają niesamowitą zdolność ochrony klombów przed szkodnikami (odstraszają mszyce, nicienie, ćmy), ale niewiele osób wie, że są one niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Moja babcia nauczyła mnie ich cudownej mocy.

Na przykład zwykła herbata z tego kwiatka była na stole, ilekroć bolały nas brzuchy podczas świąt u babci. Jest nie do pobicia na trawienie, ale jeszcze bardziej przydatne niż zalanie go wrzącą wodą jest zmieszanie go ze zwykłym olejem.

Tylko łza i olej – to niesamowita sprawa dla stawów

Ten efekt docenią zwłaszcza ci, którzy cierpią na reumatyzm lub bolą ich stawy i kości (po 60. roku życia chyba wszyscy). Wystarczy oderwać te kwitnące główki pomarańczowe i polać je zwykłym olejem spożywczym. Zachowuję proporcję 1 części kwiatów i 3 części oleju.

Zaparz przez 3 tygodnie. Używamy olejku do nacierania i masowania bolących stawów, kości i mięśni. Jeśli chcesz jeszcze szybszej ulgi w bólu, dodaj do kąpieli również wywar z kwiatów. Zbierz kwiaty wieczorem i zostaw je namoczone w wodzie na noc. Następnego dnia rozpal ogień, zagotuj i wlej do kąpieli (można odsączyć lub dodać z kwiatami).

Nasi przodkowie już ją znali

W medycynie ludowej nalewka wodna z kwiatów aksamitu od dawna stosowana jest jako środek moczopędny, zwiększa potliwość i usuwa robaki. Herbatka jest odpowiednia w leczeniu biegunki i skurczów żołądka. Indianie meksykańscy stosowali nalewki w celu poprawy laktacji u matek karmiących i łagodzenia bólu reumatycznego.

W Indiach wyprysk leczono sokiem ze świeżo wyciśniętych liści rośliny. Współczesna nauka potwierdza lecznicze właściwości aksamitki. Stwierdzono, że pomaga leczyć wątrobę i nerki oraz łagodzi ból w procesach zapalnych. Wyciąg z aksamitu poprawia metabolizm i wzmacnia układ odpornościowy.

Herbata ziołowa poprawiająca wzrok

Do czajnika o pojemności 0,5 litra weź 1 łyżeczkę zielonej herbaty, 2 kwiaty nagietka, 3 kwiaty aksamitki, 2 liście pokrzywy, 1 liść młodego topinamburu (topinambur) i 2 gałązki mięty. Napełnij czajniczek wrzącą wodą i przykryj ręcznikiem na 30 minut.

Możesz pić herbatę w ciągu dnia, rozcieńczając ją wodą w filiżance. Rano możesz umyć oczy resztkami. Aksamitne kwiaty poprawiają dobre widzenie, ponieważ zawierają luteinę karotenoidową, od której zależy jakość i wyrazistość widzenia.

Aby przywrócić ostrość wzroku, zielarze zalecają również spożywanie 3 świeżych kwiatów dziennie przez 1 miesiąc. Dla dzieci dawka jest zmniejszona do 1 kwiatka.

Na przeziębienia

Wdychanie ułatwi oddychanie. Włóż 5 pąków aksamitu do czajnika i zalej je wrzątkiem. Zawiń czajniczek w ręcznik i odstaw na 5 minut. Wdychaj powietrze do gardła z czajnika przez usta i wydychaj przez nos. Kiedy zaczynasz swobodnie oddychać przez nos, wdychaj przez nos i wydychaj przez usta.

Wypędzenie chorób i much z domu

Aksamitki są naprawdę bardzo przydatne we wnętrzu, mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Ich zapach niezawodnie odstraszy nawet muchy z Twojego pokoju. Aby pozbyć się wszy, użyj aksamitnego olejku, który wciera się we włosy i pozostawia na 20 minut. Następnie spłucz włosy wywarem z kwiatów. Ta metoda odniosła w przeszłości wielki sukces!

Docenisz je również w kuchni!

Aksamitki to kwiaty jadalne, a ich słodki smak przypomina anyż. Jeśli dodasz kilka z nich do sałatki lub sosu, wyczarujesz niepowtarzalny orientalny smak. W krajach nadmorskich stosuje się je również w zupach i sałatkach owocowych.


error: Treść zabezpieczona !!