Nie ignoruj tych 9 objawów raka piersi.Jego obecność możesz wcześnie wykryć

W dzisiejszych czasach zachorowań nowotwór piersi, jest z roku na rok coraz więcej. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba przypadków wzrosła ponad dwukrotnie.

Według danych statystycznych co roku na tą niebezpieczną chorobę zapada kilka tysięcy osób. Rak piersi najczęściej dotyka kobiety w wieku od 50 do 69 lat – aż 1 na 8 kobiet jest narażona na poważne problemy z tego powodu. Dlatego niezmiernie istotna jest wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia – ma to często decydujące znaczenie dla zdrowia a nawet życia.

Zobaczmy jakich objawów nie można ignorować – ponieważ to właśnie one mogą świadczyć o rozwoju schorzenia.

Guzki w piersi

Nie muszą świadczyć od razu o zachorowaniu na nowotwór – mogą to być niegroźne cysty lub torbiele jednak zdecydowanie nie należy ich ignorować. Ważne jest by systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, samodzielnie badać piersi dokładnie sprawdzając czy w ich kształcie nie zachodzą jakieś zmiany.

W tym celu najlepiej jest stanąć przed lustrem, unieść jedną rękę za głowę a drugą dokładnie zbadać pierś.

W tej pozycji ewentualne guzki będą dobrze wyczuwalne. To samo trzeba powtórzyć z drugą piersią. Jest to podstawowe samobadanie, które każda kobieta bez względu na wiek powinna wykonywać, a każda nietypowa zmiana powinna zwrócić uwagę i skłonić do wizyty u specjalisty.

Obrzmienia pod ramionami

W czasie samobadania trzeba dokładnie sprawdzić również węzły chłonne znajdujące się w okolicach pach. Jeśli okaże się, że są obrzęknięte lub mocno powiększone również należy zwrócić się do lekarza w celu sprawdzenia i diagnozy.

Zmiany w pigmentacji skóry

Zmieniony kolor skóry wokół sutków, bądź też zmiana w jej strukturze, niestety, może być jednym z objawów choroby nowotworowej, dlatego także takie objawy powinny zwrócić uwagę i skłonić do konsultacji ze specjalistą.

Powiększone gruczoły piersiowe

Gruczoł piersiowy jest największym gruczołem skórnym. Jego powiększenia, obrzęku czy obrzmienia nie należy bagatelizować.

Mogą to być tylko zmiany zapalne, infekcje, ropnie lub zwyrodnieni, jednak również może to świadczyć o chorobie nowotworowej. Dlatego, tak jak w poprzednich przypadkach tak i w tym koniecznie należy zasięgnąć porady dobrego specjalisty.

Wyciek z sutka

Nie zawsze oznacza chorobę, a nawet jeśli tak to w ponad 90% ma ona łagodny charakter. Istotne jest jaki kolor i konsystencję ma wyciekająca wydzielina – krwisty lub ropny płyn powinien zdecydowanie zaalarmować i skłonić do wizyty w poradni.

Obrzęk jednej z piersi

Objawy obrzęku piersi, wymagające bezwzględnej konsultacji lekarskiej to: obrzęk długotrwały, asymetria – czyli obrzęk tylko jednej piersi, zmiana kształtu i dodatkowo powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachowej.

Piersi najczęściej nie są idealnie równe, niemniej jednak widoczna różnica i nienaturalne obrzmienie jest objawem niepokojącym.

Zmiana w wyglądzie brodawki sutkowej

Wciągnięcie brodawki może, choć nie musi, być objawem poważnego problemu, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle, w jednej piersi, u kobiet dojrzałych. W takim przypadku nie jest to dobry znak i wymaga pilnej konsultacji onkologicznej oraz odpowiednich badań w celu diagnostyki.

Wgłębienie w skórze na piersi

Kolejnym niepokojącym zjawiskiem może być wgłębienie w skórze piersi. Skóra w miejscu zagłębienia jest dodatkowo wrażliwa i podrażniona. Tego sygnału również nie należy zignorować.

Objaw skórki pomarańczy

Jeśli na piersi pojawi sie nietypowe zmiany przypominające „skórkę pomarańczy” (albo cellulit) może to być objaw groźnego raka zapalnego piersi. W tym przypadku nie należy zwlekać – konieczna jest szybka wizyta u specjalisty.

Trzeba pamiętać, że początkowo rak piersi rozwija się „po cichu” i bezobjawowo, i tylko systematyczne samobadanie piersi pozwoli na wykrycie pierwszych objawów co może się okazać kluczowe w leczeniu.

Co więcej – to może uratować życie!

error: Treść zabezpieczona !!