Boląca rwa kulszowa – jest na to sposób. Wystarczy 8 prostych ćwiczeń, by się pozbyć bólu.

Boląca rwa kulszowa – jest na to sposób

Walka z bólem rwy kulszowej nie musi być trudna. Wystarczy krótki trening składający się z 8 ćwiczeń. Jednak zanim zdradzimy Ci jakie to ćwiczenia, wyjaśnimy, co to jest tak naprawdę rwa kulszowa.

Rwa kulszowa – objawy

Objawami rwy kulszowej są bóle nerwu kulszowego oraz pleców. Mogą one trwać od kilku tygodni do kliku lat. Do mniej bolesnych, ale również dokuczliwe objawów należą:

  • mrowienie w nogach,
  • słabość w kolanach,
  • zmniejszona ruchliwość ścięgna Achillesa,
  • skrajnych przypadkach utrata czucia w kończynach dolnych.

Sposoby walki z bólem rwy kulszowej

Jak sobie radzić z przewlekłym bólem rwy kulszowej? Naszą propozycją jest kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Joga, ponieważ to ona pomaga na długotrwały ból, nie jest wymagająca i nie będzie Cię kosztować wiele wysiłku, a na pewno pomoże uporać Ci się z bólem.

Skręt z krzesłem

Zacznij od prostego ćwiczenia. Ustaw się przodem do krzesła i umieść na nim prawą stopę. Na kolanie ulokuj lewą dłoń, a prawą rękę połóż na biodrze. Teraz obróć tułów w prawą stronę i zostań w tej pozycji około 30 sekund.

Pamiętaj, żeby nie poruszać biodrami w trakcie skrętu. Dbaj także o swoją wygodę. Pozycja, w której stoisz, ma być dla Ciebie komfortowa. Po mniej więcej 30 sekundach wykonaj analogiczne ćwiczenie na drugą stronę.

Podnoszenie kolan

Kolejnym etapem treningu jest przyciąganie kolan do klatki piersiowej. W tym celu połóż się wygodnie na plecach z wyprostowanymi nogami.

Teraz przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, pamiętając o tym, że druga noga ma pozostać wyprostowana. Nogę przytrzymaj przez kilkanaście sekund, a później ją opuść. Powtórz to samo ćwiczenie, kilka razy zmieniając nogi.

Skręt kolan

Pozostań na plecach, lecz tym razem zegnij kolana. Ręce wyciągnij szeroko na boki. Będąc w tej pozycji, zgięte w kolanach nogi skręć w prawo.

Przytrzymaj około minuty, a później przełóż nogi na drugą stronę. Najważniejsze to pamiętać o tym, że ramiona mają zostać „przyklejone” do podłogi.

Pojedynczy skręt kolan

Dalej zostań na podłodze. Lewą rękę wyciągnij w bok, a prawą nogę zegnij w pod kątem 90 stopni.

Skręć prawą nogę w lewą stronę i przytrzymaj prawe kolano lewą ręką. Druga noga musi zostać wyprostowana, a głowę skręć w prawo. Przytrzymaj chwilę i zmień stronę.

Wypad ze skrętem

Podnieś się z podłogi i zrób wypad na prawą nogę. Pochyl się delikatnie do przodu i złóż dłonie razem.

Biodra skręć w kierunki prawej nogi i łokieć umieść na jej kolanie. Wytrzymaj tak przez moment i następnie wykonaj ćwiczenie na lewą nogę.

Siad ze skrętem

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi przed sobą nogami. Zegnij w kolanie lewą nogę i stopę połóż na podłodze. Drugą nogę wsuń pod kolanem lewej nogi pod pośladek.

Następnie skręć tułów w lewo. Lewą ręką przytrzymuj się wygodnie na podłodze, a łokieć prawej ręki umieść na kolanie. Po kilku sekundach zmień stronę.

Kocie grzbiety

Wykonaj klęk z podporem. Ręce umieść pod barkami i na przemian wypychaj plecy raz w górę, a raz w dół.

Wykonuj ćwiczenie około 2 minut, przytrzymując każdą pozycję po kilka sekund.

Skłon

Ostatnim ćwiczeniem jest skłon. Usiądź na stopach i wyciągnij tułów z wyprostowanymi rękami przed siebie.

Dłońmi sięgaj, jak najdalej potrafisz, jednocześnie pamiętając o tym, żeby plecy pozostały wyprostowane.

error: Treść zabezpieczona !!