Boląca rwa kulszowa – jest na to sposób. Wystarczy 8 prostych ćwiczeń, by się pozbyć bólu.
Boląca rwa kulszowa – jest na to sposób
Walka z bólem rwy kulszowej nie musi być trudna. Wystarczy krótki trening składający się z 8 ćwiczeń. Jednak zanim zdradzimy Ci jakie to ćwiczenia, wyjaśnimy, co to jest tak naprawdę rwa kulszowa.
Rwa kulszowa – objawy
Objawami rwy kulszowej są bóle nerwu kulszowego oraz pleców. Mogą one trwać od kilku tygodni do kliku lat. Do mniej bolesnych, ale również dokuczliwe objawów należą:
- mrowienie w nogach,
- słabość w kolanach,
- zmniejszona ruchliwość ścięgna Achillesa,
- skrajnych przypadkach utrata czucia w kończynach dolnych.
Sposoby walki z bólem rwy kulszowej
Jak sobie radzić z przewlekłym bólem rwy kulszowej? Naszą propozycją jest kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Joga, ponieważ to ona pomaga na długotrwały ból, nie jest wymagająca i nie będzie Cię kosztować wiele wysiłku, a na pewno pomoże uporać Ci się z bólem.
Skręt z krzesłem
Zacznij od prostego ćwiczenia. Ustaw się przodem do krzesła i umieść na nim prawą stopę. Na kolanie ulokuj lewą dłoń, a prawą rękę połóż na biodrze. Teraz obróć tułów w prawą stronę i zostań w tej pozycji około 30 sekund.
Pamiętaj, żeby nie poruszać biodrami w trakcie skrętu. Dbaj także o swoją wygodę. Pozycja, w której stoisz, ma być dla Ciebie komfortowa. Po mniej więcej 30 sekundach wykonaj analogiczne ćwiczenie na drugą stronę.
Podnoszenie kolan
Kolejnym etapem treningu jest przyciąganie kolan do klatki piersiowej. W tym celu połóż się wygodnie na plecach z wyprostowanymi nogami.
Teraz przyciągnij jedno kolano do klatki piersiowej, pamiętając o tym, że druga noga ma pozostać wyprostowana. Nogę przytrzymaj przez kilkanaście sekund, a później ją opuść. Powtórz to samo ćwiczenie, kilka razy zmieniając nogi.
Skręt kolan
Pozostań na plecach, lecz tym razem zegnij kolana. Ręce wyciągnij szeroko na boki. Będąc w tej pozycji, zgięte w kolanach nogi skręć w prawo.
Przytrzymaj około minuty, a później przełóż nogi na drugą stronę. Najważniejsze to pamiętać o tym, że ramiona mają zostać „przyklejone” do podłogi.
Pojedynczy skręt kolan
Dalej zostań na podłodze. Lewą rękę wyciągnij w bok, a prawą nogę zegnij w pod kątem 90 stopni.
Skręć prawą nogę w lewą stronę i przytrzymaj prawe kolano lewą ręką. Druga noga musi zostać wyprostowana, a głowę skręć w prawo. Przytrzymaj chwilę i zmień stronę.
Wypad ze skrętem
Podnieś się z podłogi i zrób wypad na prawą nogę. Pochyl się delikatnie do przodu i złóż dłonie razem.
Biodra skręć w kierunki prawej nogi i łokieć umieść na jej kolanie. Wytrzymaj tak przez moment i następnie wykonaj ćwiczenie na lewą nogę.
Siad ze skrętem
Usiądź na ziemi z wyprostowanymi przed sobą nogami. Zegnij w kolanie lewą nogę i stopę połóż na podłodze. Drugą nogę wsuń pod kolanem lewej nogi pod pośladek.
Następnie skręć tułów w lewo. Lewą ręką przytrzymuj się wygodnie na podłodze, a łokieć prawej ręki umieść na kolanie. Po kilku sekundach zmień stronę.
Kocie grzbiety
Wykonaj klęk z podporem. Ręce umieść pod barkami i na przemian wypychaj plecy raz w górę, a raz w dół.
Wykonuj ćwiczenie około 2 minut, przytrzymując każdą pozycję po kilka sekund.
Skłon
Ostatnim ćwiczeniem jest skłon. Usiądź na stopach i wyciągnij tułów z wyprostowanymi rękami przed siebie.