Odkryj, gdzie najlepiej sadzić sadzonki pomidorów – przestrzegaj tej instrukcji dla obfitych plonów.

Dzisiaj podzielę się z Wami cennym poradnikiem dotyczącym uprawy pomidorów.

Polecam łączyć pomidory z innymi roślinami, które będą im świetnymi towarzyszami. Pozwoli to na ochronę przed szkodnikami i przyniesie korzyści Twoim plonom pomidorów.

Co rozumiemy pod pojęciem sadzenia towarzyszącego?

Sadzenie towarzyszące polega na uprawie dwóch lub więcej różnych gatunków roślin dla wzajemnych korzyści. Należy pamiętać, by niektóre rośliny rosły obok siebie, wspierając się wzajemnie w żywieniu i odpieraniu szkodników.

Korzyści z sadzenia towarzyszącego obejmują:

 1. Ochrona przed szkodnikami: Pozwala uniknąć inwazji szkodników, sadząc obok podatnych upraw rośliny, które je odstraszą.
 2. Minimalizacja ryzyka: Aby uniknąć ataków szkodników i strat w plonach, warto skoncentrować się na naturalnych wzorcach wzrostu i różnorodności, unikając monokultur, jak duże obszary wyłącznie z pomidorami.
 3. Ochrona upraw: Sadzenie towarzyszące pomaga chronić wrażliwe rośliny przed złymi warunkami pogodowymi, jak silny wiatr czy intensywne słońce.

Dodatkowo, sadząc obok roślin wytwarzających nektar i pyłek, zwiększasz populację pożytecznych owadów, pomagając kontrolować szkodniki.

Przykładowe rośliny towarzyszące:

 • Nagietki i pomidory: Nagietki wytwarzają chemikalia odstraszające ćmy i chronią pomidory przed nicieniami. Sadź je w odległości około 45 cm od pomidorów.
 • Bazylia: Poprawia smak pomidorów i odstrasza szkodniki. Warto ją sadzić w pobliżu papryki czy szparagów.
 • Czosnek: Skutecznie odstrasza mszyce i pomaga w ochronie róż, buraków, selera, drzew owocowych, sałaty, ziemniaków i truskawek. Unikaj sadzenia go obok groszku.

Inne przydatne kombinacje:

 • Jabłka i morele: Dobrze rosną z czosnkiem i nagietkami.
 • Fasola: Dobrze komponuje się z marchwią, selerem, kukurydzą, ogórkiem, bakłażanem, grochem, ziemniakami, rzodkiewką i truskawkami. Unikaj sadzenia jej z czosnkiem, cebulą, porem, szczypiorkiem i burakami.
 • Buraki: Idealne do wspólnej uprawy z czosnkiem, kukurydzą, sałatą, miętą i ziemniakami.
 • Ogórki: Dobrze rosną z szparagami, fasolą, selerem, kukurydzą, koprem, sałatą, cebulą, grochem i rzodkiewką. Unikaj sadzenia obok ziemniaków i szałwii.
 • Koper: Doskonale komponuje się z ogórkami, kapustą, kalafiorem, kukurydzą, sałatą i cebulą. Unikaj sadzenia obok marchwi i pomidorów.

error: Treść zabezpieczona !!