Dręczy Cię uporczywy pól pleców – Pięć ćwiczeń, które z pewnością przyniosą ulgę, a do tego możesz wykonywać je w domu.

Ból pleców może znacząco pogorszyć jakość życia człowieka. Jeżeli doświadczasz tego bólu, to warto skorzystać z porady doświadczonego neurologa i kręgarza.

Dr Maciej od 25 lat pracuje z kręgosłupem i postanowił podzielić się swoim doświadczeniem. Jego zdaniem tym, co umożliwia utrzymanie naszego kręgosłupa w dobrym stanie, a także powrót do sprawności po kontuzji, jest terapia ruchowa.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie ćwiczenia pomogą Ci uporać się z bólami kręgosłupa oraz jak je poprawnie wykonywać, żeby przyniosły spodziewane efekty, to zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu. Ćwiczenia te są nie tylko proste, ale również nie wymagają żadnego dodatkowe sprzętu, dzięki czemu każdy może je wykonać we własnym domu.

Ćwiczenie 1

Ustaw się tyłem do ściany w niewielkiej odległości od niej (o mały krok). Łopatki i ramiona oprzyj o ścianę. Dłonie trzymaj w taki sposób, aby wszędzie powstały kąty proste. Weź wdech, a podczas wydechu wepchnij łokcie w ścianę. Wykonaj 15-20 powtórzeń.

Pamiętaj, że wydech powinien być wykonywany w trakcie wywierania ciśnienia przez przeponę. Jest to bardzo istotne, gdyż podczas oddychania przez przeponę krew żylna jest wciągana do serca, co poprawia krążenie krwi.

Ćwiczenie 2

Ułóż się na plecach na podłodze lub na kanapie. Ugnij nogi w kolanach, a ręce ułóż swobodnie wzdłuż ciała. Zrób wdech, a podczas wydechu unieś miednicę możliwie jak najwyżej. Powtórz do ćwiczenie 15-20 razy.

Ćwiczenie to można wykonywać nawet przy ostrym bólu. Jeśli natomiast ból nie pozwala ci unieść miednicy, to po prostu dociśnij ją do podłoża podczas wydechu, a następnie puść. Ćwiczenia tego typu poprawiają krążenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ćwiczenie 3

To ćwiczenie skutecznie Ci pomoże, jeśli zmagasz się z bólami krzyża. Ułóż się na plecach, nogi unieś w górę i zegnij w kolanach. Możesz je położyć na jakimś stołku lub innym podwyższeniu. Ręce spleć za głową. Podczas wydechu postaraj się unieść swój podbródek o 5-10 cm do góry. Pamiętaj, żeby Twoja szyja pozostała prosta.

Ćwiczenie to należy powtórzyć wiele razy. Zacznij od 50 powtórzeń, a następnie stopniowo zwiększaj liczbę. Jeśli uda Ci się wykonywać po 150-200 powtórzeń w jednej serii ćwiczeń, to przybliży Cię to do poprawy stanu swojego zdrowia. Ćwiczenie to skutecznie pomaga w problemach z kręgosłupem lędźwiowym, z hemoroidami oraz żylakami.

Ćwiczenie 4

Ułóż się na brzuchu. Ręce oprzyj o ziemię na wysokości klatki piersiowej, a następnie odsuń klatkę piersiową od maty i jednocześnie przyciągnij pośladki do pięt. Jest również uproszczona wersja tego ćwiczenia.

Po prostu podciągnij tyłek do pięt i rozciągnij kręgosłup. Przy pierwszych 2 powtórzeniach możesz odczuwać ból i dyskomfort, ale potem powinien się on zmniejszyć. Wykonaj 15-20 powtórzeń. Jeśli ból zamiast się zmniejszać staje się coraz większy, to zrezygnuj z tego ćwiczenia.

Ćwiczenie 5

Ułóż się na plecach i rozłóż ramiona. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i obejmij ramionami. Wykonaj ok. 15-20 powtórzeń. Pamiętaj, żeby oddychać przeponą.

Jeżeli podczas wykonywania któregoś z tych ćwiczeń odczuwasz silny ból, to nie wykonuj go.

error: Treść zabezpieczona !!